۲۱ دی ۱۳۹۸
دی ۲۱, ۱۳۹۸

چگونگی مراقبت از دندان های شیری کودک

دی ۲۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

چگونگی مراقبت از دندان های شیری کود

بعد از هفته ها آبریزش دهان و بی قراری کودک، در نهایت می بینید که اولین دندان کودک روی لثه اش جوانه می زند. در طول سال های بعد خط لبخند کودک تان با دو ردیف دندان جایگزین می شود. دندان های کودک اگرچه کوچک است اما آن ها خیلی مهم هستند. آنها همانند محافظ دندان برای بزرگترها هستند. بدون وجود یک ردیف منظم از دندان ها، کودک با جویدن و واضح صحبت کردن مشکل خواهد داشت. به خاطر همین است که مراقبت از دندان های شیری کودک و نگه داری آن اهمیت دارد.

باید همین الان مراقبت از لثه را شروع کنید. اما در ابتدا این مراقبت نیاز به مسواک و خمیردندان ندارد. به جای این کار مراحل زیر را پیش بروید.
♦ از یک پارچه نرم و مرطوب یا یک تکه گاز پانسمان استفاده کنید.
♦ به آرامی حداقل دو بار در روز لثه کودکتان را پاک کنید.
♦ این کار را بعد غذا و قبل خواب انجام دهید.

این کار باکتری ها را از بین می برد و از چسبیدن آن ها به دندان جلوگیری می کند. این کار باعث می شود باکتری هایی که پشت پلاک چسبنده دندان هستند و باعث آسیب به دندان نوزاد می شود را از بین ببرد.

مسواک زدن دندان نوزاد
وقتی اولین دندان نوزاد جوانه زد کم کم می توانید دندانش را مسواک بزنید. می توانید یکی از موارد زیر استفاده کنید.
– مسواک نرم
– مسواک با سر کوچک
– مسواک دسته بزرگ
ابتدا مسواک را خیس کنید. به محض اینکه دندان جوانه زد شما می توانید استفاده از خمیر دندان را شروع کنید اما به اندازه یک دانه برنج از آن استفاده کنید. وقتی به سن سه سالگی رسید می توانید کمی مقدارش را بیشتر کنید. به آرامی دندانش را از جلو به عقب مسواک بزنید.

باید تا زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که بتواند خودش مسواک بزند برایش مسواک بزنید. بر فرآیند مسواک زدن کودکتان تا زمانی که بدون کمک بتواند دهانش را بشورد و تف کند نظارت داشته باشید. مراقب هر نشانه ای از خرابی مثل لکه های سفید یا قهوه ای یا هر حفره ای بر دندانش باشید. اگر شما یا متخصص اطفال متوجه هر مشکلی شدید حتما او را پیش یک دندان پزشک ببرید. حتی اگر مشکلی هم نبود باید تا یک سالگی اش پیش دندان پزشک برود.

دندان پزشک می تواند توصیه هایی در مورد موارد زیر به شما بدهد:
– مراقبت از دندان های شیری کودک
– دندان درآوردن
– دهان شویه
– مکیدن انگشت