۲۱ دی ۱۳۹۸
دی ۲۱, ۱۳۹۸

نکات مهم برای آموزش شنا به کودکان

دی ۲۱, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

نکات مهم برای آموزش شنا به کودکان

فصل تابستان است و روزهای گرم می‌تواند انگیزه‌ای برای گذراندن اوقات فراغتتان در جای خنکی مانند استخر باشد. اگر از آن والدینی هستید که به شنا کردن علاقه‌مندید، احتمالاً دوست دارید فرزندتان را با خود به استخر ببرید و این لذت را با یکدیگر شریک باشید.

اما با وجود فوایدی که شنا کردن دارد این سؤال پیش می‌آید که آیا برای کودکان امن است؟ می‌توانید به او شنا آموزش دهید؟ در این مقاله، به شما می‌گوییم فرزندتان چه زمانی می‌تواند شنا کند و چطور باید او را با آب آشنا کنید. به علاوه اطلاعاتی درباره احتیاط‌هایی که باید قبل از رفتن کودک به استخر رعایت کنید، به شما می‌دهیم. باوجود تمام این نکات، برای احتیاط بیشتر و با توجه به شرایط متفاوت هر کودک، بهتر است با یک متخصص اطفال هم مشورت کنید.

کودک چه زمانی می‌تواند شنا کند؟
«کمیته ملی ایمنی آمریکا» داشتن حداقل شش ماه سن را برای رفتن به استخر مناسب می‌داند. با این‌حال اطلاعات ناکافی در این زمینه باعث می‌شود تا برخی والدین فرزندشان را زیر این سن به استخر ببرند. در شش‌ماهگی کودکتان به لحاظ مهارت‌های ماهیچه‌ای قوی‌تر شده و قادر است گردن خود را بدون کمک صاف نگه دارد؛ بنابراین با توجه به رشد کودک، شش‌ماهگی زمان مناسبی برای شنای کودک است.

فواید شنا برای کودک چیست؟
– کاهش ریسک غرق شدن: کودکان سن یک تا چهار سال که از نوزادی شنا یاد می‌گیرند، کمتر در معرض خطر غرق شدن هستند. این بچه‌ها در آب احساس اطمینان بیشتری می‌کنند.

– کنترل و تعادل بهتر بدن: شنا به کودکان کمک می‌کند تعادل بدن و کنترل ماهیچه‌هایشان را بهتر انجام دهند. احتمالاً این مورد به خاطر به‌کارگیری بیشتر از عضلات در هنگام شنا کردن است.

– ارتقای سلامت استخوان‌ها: گفته می‌شود به خاطر حرکات قدرتی که در شنا انجام می‌شود، این ورزش در تقویت استخوان‌ها و مفاصل نوزاد مؤثر است.

– به آسم کمک می‌کند: شنای آرام به افراد و همچنین بچه‌هایی که مشکل آسم دارند کمک می‌کند تا با شرایطشان راحت‌تر کنار بیایند.

– بهبود توانایی‌های جسمی و شناختی: کودکانی که زودتر شنا را شروع می‌کنند، توانایی شناختی و جسمی بهتری دارند.

مزایایی که شنا برای کودکان دارد قابل‌بحث است و ممکن است تأثیر آن برای برخی بعد از ۱۲ ماهگی باشد. البته شنا زمانی سرگرمی و ورزش خوبی شناخته می‌شود که استخر مناسبی را برای فرزندتان انتخاب کرده باشید.

چگونه استخر مناسبی برای شنای کودکتان انتخاب کنید؟
برای انتخاب استخر مناسب برای استفاده فرزندتان نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

– استخر باید دارای حوضچه جداگانه ویژه نوزادان باشد: برای کاهش ریسک سرایت عفونت به این نکته دقت کنید.

– توجه داشته باشید استخری را که آب را به‌صورت منظم عوض می‌کند، به آبی که با کلر تصفیه می‌شود ترجیح دهید.

– استخری را انتخاب کنید که سرپوشیده باشد و دستگاه‌های تهویه آن به‌خوبی کار کند.

– استخری با عمق کم انتخاب کنید. عمق زیاد استخر باعث می‌شود حواستان معطوف به حفظ تعادل خودتان در آب باشد درنتیجه نمی‌توانید به‌خوبی مراقب فرزندتان باشید. بهتر است عمق آب استخر طوری باشد که در حالت ایستاده سر بزرگ‌سالان بیرون از آب باشد. البته اگر عمق آب تا شانه‌ها باشد، بهتر است.

– به حضور نجات‌غریق دقت کنید: حضور یک نجات‌غریق در کنار استخر برای مواقع ضروری الزامی است.

با رعایت این معیارها استخری مناسب کودکتان پیدا می‌کنید؛ اما لوازمی را که او برای رفتن به استخر نیاز دارد، فراموش نکنید!