۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

اردیبهشت ۷, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

با پیشرفت با سرعت و زیادی که اکنون در سراسر جهان شاهد هستیم مطمئنا درسال ۲۱۰۰ شاهد موارد عجیبی خواهیم بود. شاید پیشبینی دقیق این‌که هفته آینده چه اتفاقاتی رخ میدهد نیز بسیار سخت ودر حد غیرممکن خواهد بود، چه برسد به این‌که در مورد یک دهه یا یک قرن دیگر صحبت کنیم.

اما بر اساس شرایط کنونی و روندی که در پیش داریم دست کم می‌توانیم شکلی که جهان در اواخر قرن بیست و یکم خواهد داشت رابه صورت خلاصه در ذهنمان تصور کنیم. زمانی که قرار است سال ۲۰۹۹ جشن گرفته شود دنیایی که در ادامه این پست برای شما ترسیم میکنیم به واقعیت پیوسته است.

۱-درسال ۲۰۲۲ هند به پرجمعیت ترین کشور جهان مبدل خواهد شد

مدت دوران زیادی است که چین عنوان پرجمعیت ترین کشور جهان را در اختیار دارد اما با روندی که اکنون در پیش است نباید انتظار داشت که حکم فرمایی یکجانبه آنها دراین عرصه دوام زیادی داشته باشد. یک مطالعه جامع توسط سازمان ملل درسال ۲۰۱۵ در مورد جمعیت جهان نشان می داد که در کمتر از یک دهه آینده،

هند جای چین را بعنوان پرجمعیت ترین کشور جهان خواهد گرفت. ابتدا تصور بر این بود که چنین اتفاقی درسال ۲۰۲۸ رخ میدهد اما تلاش های بی وقفه مردان و زنان این کشور در فرزندآوری نشان داده که چه بسا این رخداد بزرگ زودتر نیز رخ بدهد.

همینطور این مطالعه نشان میدهد که ایالات متحده در اسل ۲۰۵۰ دیگر سومین کشور پرجمعیت جهان نخواهد بودو نیجریه جای آنرا خواهد گرفت ودر واقع درسال ۲۰۵۰ نیمی از زادو ولدهای جهان در قاره آفریقا رخ خواهند داد.این رویدادها باعث خواهد شد که جمعیت کره زمین به شکل سرسام آوری افزایش یابد.

بدین ترتیب درسال ۲۰۵۰ باید منتظر کره زمینی باشیم که ۹٫۷ میلیارد نفر انسان گرسنه را در خود جای داده است ودر پایان قرن بیست و یکم این شماره به ۱۱٫۲ میلیارد نفر خواهد رسید. این اعداد باورکردنی نیستند به خصوص وقتی که دریابید درسال ۱۹۰۰ تنها ۱٫۶ میلیارد انسان بر روی کره زمین زندگی می کردن ودر عرض تنها دو قرن ۹٫۶ میلیارد نفر به این تعداد اضافه خواهد شد

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۲- در اوایل دهه ۲۰۳۰ روی مریخ خواهیم بود

از سال های دهه ۱۹۷۰ دیگر به مریخ سفری نداشته ایم اما این موضوع چندان جای نگرانی نیست. ما اکنون هدف دیگری را دنبال میکنیم و آن قدم گذاشتن روی مریخ است و این رویا به زودی محقق خواهد شد زیرا سازمان های بسیار زیادی در حال کار بر روی این طرح جاه طلبانه هستند و پیشرفت های شگرفی نیز داشته اند.

در ۳۰ آگوست سال ۲۰۱۱، ده سازمان فضایی از سراسر جهان یک گروه مشترک فضایی تشکیل دادند تا برنامه هایشان برای ملاقات از سیاره سرخ رابا هم در بین بگذارند.

امید بر این است که در اواسط دهه ۲۰۳۰ بتوانیم پای بر خاک مریخ بگذاریم. اکنون برنامه ریزی ها بر این است که اینکار به یکی از این دو روش انجام بگیرد: فرستادن دوباره فضانوردان به ماه یا این‌که یک ماموریت انسانی را ابتدا به نزدیکترین ستاره انجام دهند. هر کدام از این راه ها به فضانوردان کمک خواهد کرد

که تکنولوژی لازم برای پای گذاشتن بر این سیاره های سنگی را فراهم کرده و ابتدا با ماموریت های رباتیک وارد مریخ شد. در ادامه نیز رفتن فضانوردان به مریخ فراهم خواهد شد. هدف نهایی تمرکز بر روی مریخ بعنوان یک منزل جدید برای انسانها خواهد بود، چه زمین هنوز شرایط خوبی داشته باشد و یا خیر.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۳- یخ شمالگان در قطب شمال درسال ۲۰۳۷ تقریبا محو خواهد شد

وقتی که به قطب شمال فکر میکنید بی شک یخ فراوان نخستین چیزی است که به ذهنت ان خطور خواهد کرد. اما باید بدانید که این تفکر مدت دوران زیادی دوام نخواهد داشت زیرا قطب شمال به زودی ودر طی چند دهه آینده از یخ خالی خواهد شد.

بر اساس تحقیقاتی که نتایج آن درسال ۲۰۰۹ به چاپ رسیده است سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ یخ های قطب شمال بیشترین میزان از بین رفتن را داشته اند و با سرعتی که اکنون آب شدن یخ های قطبی در پیش گرفته درسال ۲۰۳۷ هیچ یخی دراین منطقه باقی نخواهد ماند.

بر اساس محاسباتی که دراین تحقیقات انجام گرفته درسال ۲۰۰۹ بیش از ۴٫۶ میلیون کیلومتر مربع یخ در شمالگان وجود داشه که درسال ۲۰۳۷ این مقدار به زیر یک میلیون متر مکعب یا تقریبا صفر خواهد رسید. دراین مطالعه به این مضمون که چه زمانی این یخ ها بطور کامل محو میشوند اشاره ای نشده است و امیدواریم که این رخداد هیچوقت رخ ندهد زیرا دراین صورت به شدت به دردسر خواهیم افتاد.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۴- هوش مصنوعی درسال ۲۰۴۰ به اندازه ی انسان ودر سال ۲۰۶۰ باهوش تر از انسان خواهد بود

درسال های اخیر هوش مصنوعی بسیار باهوش تر و پیشرفته تر از قبل شده است اما هنوز نتوانسته به باهوشی انسان برسد هر چند فاصله زیادی نیز با ما ندارد. با این وجود بدون حضور انسان که اطلاعات رابه آن منتقل نماید، هوش مصنوعی در حال حاضر هیچ ندارد. البته با دقت به سرعتی که هوش مصنوعی در پیشرفت کردن

گرفته است دیری نخواهد پایید که به اندازه ما باهوش شده و حتی از ما نیز جلو خواهد زد. بر اساس محاسبات کارشناسان این حوزه، هوش مصنوعی درسال ۲۰۴۰ به اندازه ی انسان باهوش خواهد بود. این محاسبات بر اساس گفته های کارشناسان ودر نظر گرفتن قانون مور انجام شده که با دقت به آن کامپیوترها هر سال قدرتشان را دو برابر سال گذشته خواهند نمود.

بنابر این درسال ۲۰۴۰ به چنان پیشرفتی دست خواهند یافت که هوششان با هوش انسان برابری خواهد کرد و وحشتناک تر این‌که درسال ۲۰۶۰ هوش انسان را نیز جا خواهند گذاشت. البته هنوز خوب بودن یا بد بودن هوش مصنوعی در حوزه اختیار ماست و خود ما می‌توانیم تعیین کنیم که هوش مصنوعی آینده « Wall-E» باشد یا « Skynet».

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۵-هنگ کنگ و ماکائو درسال ۲۰۵۰ دیگر مستقل از چین نخواهند بود

بسته به این‌که در کجای چین زندگی می‌کنید ممکن است قوانین و حکومتی که بر شما مسلط است متمایز باشد. بهمین علت است که هنگ کنگ و ماکائو گرچه جزئی از خاک کشور چین به شمار می‌آیند اما قوانین و حکومت ناب و نسبتاً مستقل خودرا دارند. به لطف مبحث «یک کشور و دو سیستم»

کشور هنگ کنگ که تا سال ۱۹۹۷ جزیی از خاک بریتانیا به شمار می آمد اکنون که تحت تسلط کشور چین قرار دارد خود یک شهر سرمایه داری دریک کشور سوسیالیستی است در حالی‌که ماکائو تقریبا بطور کامل مستقل است و فرهنگ آن کاملاً تحت نفوذ پرتغال است که تا سال ۱۹۹۹ بر این منطقه حکومت می‌کرد.

اما هر کدام از این حکومت ها تنها ۵۰ سال دوام خواهد داشت و بر اساس قراردادی که به امضا رسیده هنگ کنگ درسال ۲۰۴۷ و ماکائو نیز دو سال بعد ازآن به چین بازگردانده خواهند شد. بدین ترتیب آن دوران این دو کشور بار دیگر سوسیالیستی خواهند شد و تمامی قرادادهایی که قبلاً منعقد شده باید از نو در مورد انها گفت و گو کرد.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۶- موش ها، راسوها و دیگر جانوران موذی درسال ۲۰۵۰ در نیوزیلند وجود نخواهند داشت

جدای از بمب هسته ای، چیزهای بسیار کمی به خطرناکی حیوانات موذی برای محیط زیست وجود دارند که در جاهایی غیر از سکونت گاه های اصلی شان ظاهر شده و حیات وحش محلی را کشته و می‌خورند، در بین حیواناتی که آمادگی دفاع از خود ندارند عوامل بیماری زا پخش کرده و بهمین راحیت نظم طبیعت رابه هم میزنند.

بعضی مناطق مثل نیوزیلند اما سعی دارند بطور کلی این حیوانات موذی را از بین ببرند. اگر برنامه های دولت نیوزیلند دراین زمینه طبق برنامه تعیین شده پیش برود، درسال ۲۰۵۰ تمامی انواع جانوران موذی شکارچی از این جزیره رخ برخواهند بست.

این حیوانات حاوی موش ها، راسوها، موش خرماها و دیگر حیوانات موذی خواهد بود که در نقاط دیگر جهان وجود داشته اما نیوزیلند می‌خواهد کار انها را یکسره کند. بر اساس ادعای نخست وزیر این کشور، حیوانات فوق سالانه ۲۵ میلیون پرنده بومی و نادر مثل کیوی را در نیوزیلند که سمبل این کشور به شمار می‌آید از بین می‌برند.

از این رو مقامات این کشور سعی دارند با کار گذاشتن تله های بیشتر و ریخت سموم بیشتر از آسمان بر روی زیستگاه های این حیوانات، در اوایل قرن کنونی نسل این حیوانات را از این کشور از بین ببرند. هزینه اینکار ۶٫۲ میلیارد دلار برآورد شده است که درصورت اجرایی نشدن آن، این حیوانات موذی هزینه ای ۱۱ بیلیون دلاری بر این کشور تحمیل خواهند کرد.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۷- لایه اوزون درسال ۲۰۷۵ کاملاً بازسازی خواهد شد

درسال های اخیر دیگر چیز زیادی در مورد لایه اوزون شنیده نمی‌شود اما در دهه های ۷۰ و ۸۰ قرن بیستم یک سوراخ بسیار بزرگ در اثر آزاد شدن کلوروفلوئوروکربن ها که موادی خطرناک بوده ودر اسپری ها، سیستم های تهویه و یخچال های ساخت می شد ایجاد شده بود.

این رخداد چنان سریع رخ داده و باعث آسیب دیدن لایه اوزون شد که بنظر می‌رسید به زودی نسل بشر به خطر خواهد افتاد. اگر این سوراخ بزرگتر می شد اشعه های فرابنفش خورشید بیش از پیش وارد زمین شده و انسانها زنده زنده کباب میشدند. اما خوشبختانه به محض این‌که دانشمندان علت این واقعه را کشف کردند گام های مهم و زیادی برای کاهش استفاده از این مواد شیمایی زیان آور برداشته شد.

ازآن دوران تا کنون لایه اوزون به کندی اما به صورت مداوم در حال ترمیم خود بوده است. درسال ۲۰۱۴ گروهی از دانشمندان وابسته به سازمان ملل اعلام کردند که قطر لایه اوزون نسبت به گذشته افزایش محسوسی یافته است و هر چند این فرآیند به کندی صورت می‌گیرد اما تا سال ۲۰۷۵ تمام سوراخ ایجاد شده در لایه اوزون که روی جنوبگان قرار دارد ترمیم خواهد شد. قبلا مساحت این سوراخ ۳۰ میلیون کیلومتر مریع بود که اکنون به ۲۰ میلیون متر مربع کاهش یافته است.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۸- ۸۳ درصد از جنگل های بارانی آمازون تا سال ۲۱۰۰ از بین خواهند رفت

یکی از غم انگیزترین ضایعاتی که در طول قرن ها به زمین وارد شده ودر دهه های آینده نیز با سرعت بیشتری ادامه خواهد داشت از دست دادن جنگل های بارانی است و با شرایط کنونی نیز هیچ امیدی به بازگشت انها نداریم. به عبارت دیگر قبل از به نهایت رسیدن قرن بیست و یکم چیز زیادی از این جنگل های باارزش باقی نخواهد ماند.

بر اساس مطالعات اقلیمی که درسال ۲۰۰۹ در بریتانیا انجام شد مشخص گردید که درسال ۲۰۵۵ دمای متوسط کره زمین ۴ درجه بالاتر خواهد رفت.این میزان تنها متوسطی است که ارزیابی شده ودر بعضی از نقاط جهان این افزایش بیش از ۱۶ درجه سانتیگراد خواهد بود که به معناست زمین به زودی خواهد جوشید.

بدین ترتیب در اواخر قرن کنونی دیگر چیز زیادی از جنگل های بارانی باقی نخواهد ماند. بر اساس محاسبات یک موسسه آب و هوا شناسی در کشور آلمان در انتهای قرن کنونی دست کم ۸۳ درصد از مساحت جنگل های بارانی از بین خواهد رفت و این شماره بر اساس بعضی خوشبینی ها ارزیابی شده است.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

۹- صدها گونه از پرندگان زیبا و کمیاب تا سال ۲۱۰۰ منقرض خواهند شد

همه ی پرندگان را دوست دارند بغیر از تیپی هدرن بیچاره در فیلم «پرندگان». پرندگان موجوداتی بامزه و رنگارنگ هستند و همه ی از دیدن آنها لذت می‌برند اما با دقت به شرایطی که بدست خود ما رقم زده ایم تا چند دهه دیگر تعداد پرندگانی که میبینیم بسیار کمتر خواهند بود. بر اساس مطالعه ای که درسال ۲۰۱۱ در مورد تغییرات آب و هوایی انجام گرفته،

آب و هوای ناخوشایندی که هرساله بدتر از سال قبل میشود، هم سرد و هم گرم، بی شک خیلی زود باعث مرگ پرندگان در مقیاس وسیع خواهد شد.بر اساس این مطالعات اگر دمای متوسط کره زمین ۳٫۵ درجه سانتیگراد افزایش یابد بین ۶۰۰ تا ۹۰۰ گونه از پرندگان بطور کامل از بین خواهند رفت. پس ازآن بالا رفتن یک درجه ای دمای کره زمین

باعث انقراض ۱۰۰ تا ۵۰۰ گونه دیگر بطور کامل خوهد شد و بیشترین تلفات به پرندگانی وارد می‌شود که سکونتگاه هایشان به ندرت دچار تغییرات شدید دمایی شده و به این تغییرات ناگهانی عادت ندارند. بدین ترتیب پرندگان قادر نخواهند بود با دماهای متغیر ناگهانی خودرا وفق داده و مرگ تنها گزینه پیش روی انها خواهد بود.

حقایق باورنکردنی درباره سال ۲۱۰۰ در جهان

واقعیت باورنکردنی درمورد سال ۲۱۰۰ در جهان ،تغییرات جهان درسال ۲۱۰۰،تغییرات جهان در قرن ۲۱،رویدادها پیشبینی شده در ۲۱۰۰،درمورد وضعیت جهان در ۲۱۰۰