۲۴ اسفند ۱۳۹۸
اسفند ۲۴, ۱۳۹۸

ان اس تی ( تست سلامت جنین )

اسفند ۲۴, ۱۳۹۸ ۰ دیدگاه

ان اس تی ( تست سلامت جنین )

منظور از ان اس تی ، تست سلامت جنین می باشد که یکی از آزمایش های غیرتهاجمی و رایج دوران بارداری است ؛ متخصص زنان ، این آزمایش را به منظور بررسی میزان ضربان قلب جنین در حین تکان خوردن تجویز می دهد. تست NST در سه ماه آخر دوران بارداری انجام می شود. ( متخصص زنان )


در واقع NST مخفف non stress test بوده و همانطور که از اسم آن پیداست نباید موجب استرس شما یا جنین شود. این تست غیر تهاجمی بوده و هیچ خطری برای شما یا فرزند درونتان در پی نخواهد داشت. NST توسط دستگاهی به نام کاردیوتوکوگرافی صورت می گیرد و به تفسیر تپش قلب جنین می پردازد. در واقع در این تست با به کارگیری روش داپلر ، همزمان با اینکه مادر متوجه حرکت جنین می شود ، سریع شدن ضربان قلب جنین و تغییر حالت جنین از حالت استراحت به فعال مشخص خواهد شد. همچنین در مراحل زایمان چگونگی واکنش فرزند هنگام انقباض مورد بررسی قرار می گیرد.
در واقع ضربان قلب جنین باید همچون ضربان قلب مادر سریع تر کار کند. تست NST تضمین کننده سلامت فرزند و دریافت اکسیژن کافی به آن می باشد. در مواردی که پزشک تست NST دیگری برای شما تجویز کرد اصلا جای نگرانی نیست و این بدین معنا نیست که حتما جنین مشکل به خصوصی دارد. در واقع ممکن است فرزند خواب بوده و هنگام آزمایش تکان نخورد.
موارد کاربرد تست NST
در مواردی که مادر احساس کند حرکت فرزند کمتر از معمول باشد ، این آزمایش تجویز و انجام خواهد شد. در این حالت بسته به وضعیت مادر و جنین هفته ای یک یا دو بار انجام آن ضرورت دارد.
سایر دلایل احتمالی انجام NST عبارتند از :
پره ‌اکلامپسی
کاهش حرکات جنین
عملکرد غیرعادی جفت
سابقه‌ از دست رفتن بارداری
مشکلات احتمالی با رشد جنین
مایع آمنیوتیک بسیار زیاد یا کم
بارداری چند قلو همراه با پیچیدگی‌ ها
بارداری‌ های از موعد گذشته ( دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد )
بیماری ‌های مادر ( دیابت ، فشار خون بالا ، لوپوس ، بیماری تیروئید ، و بیماری قلب )
در صورتی که پزشک تشخیص دهد که وضعیت فرزند طبیعی است ، دلیلی بر القای زایمان وجود ندارد.
نحوه انجام تست NST
انجام این تست به آمادگی خاصی نیاز نداشته و در ۲۰ دقیقه در مطب انجام می شود. در این شرایط در صورت خواب بودن فرزند لازم است با نوشیدن آبمیوه یا حرکت دادن نسبت به بیدار کردن فرزند اقدام نمایید. برای شروع آزمایش لازم است مادر به صورت نیمه نشسته و به سمت چپ قرار گیرد ، در مرحله بعد پس از اینکه مبدل اولتراسونیک به ژل مخصوص آغشته شد ، توسط کمربند در ناحیه ای که بتوان ضربان قلب را به صورت واضح شنید قرار می گیرد.
در طول انجام تست چنانچه مادر دچار افت فشار خون یا افزایش ناگهانی آن شد ، ابتدا وضعیت اصلاح شده و مجدد تست انجام می شود.
در طول تست از شما درخواست می شود تا به محض حرکت کردن کودک دکمه ای را فشار دهید تا تغییر احتمالی تپش قلب جنین بررسی و ثبت گردد.